Skłonność do pojawiania się żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Zazwyczaj dziedziczymy ją po rodzicach, alb dziadkach. Ale nie jest tak, że na stan i dobrą kondycję swoich nóg nie mamy żadnego wpływu. Nic bardziej mylnego. To, że odziedziczymy żylaki nie jest od nas zależne, ale to w jakim stanie będą nasze nogi, czy z żylakami, czy też bez zależy w dużej mierze od kondycji fizycznej i diety.

Badania dowodzą, że już po 40 roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna zastanawiają się w jaki sposób pozbyć się żylaków. Nie chodzi tylko i wyłącznie o estetykę, ale również o to, że nieleczone schorzenie jakim są żylaki może zagrozić naszemu życiu i zdrowiu.

Skąd biorą się żylaki?

Jeżeli mamy słabe mięśnie i do tego mało się ruszamy,  nasze zastawki są uszkodzone albo nie są w najlepszej kondycji to krew zaczyna się cofać. Wzrasta ciśnienie krwi, która to niestety z coraz większą siłą naciska na ściany żył w kończynach. Żyły rozszerzają się i niestety  nie wracają już do swego pierwotnego kształtu. W ten oto prosty sposób powstają żylaki, czyli patologiczne poszerzenia żył.

Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Oczywiście, oprócz skłonności genetycznych znanych jest nawet kilkanaście różnych czynników, które nie pozostają bez wpływu na stan naszych nóg. Mogą to być między innymi:

  • płeć: 5 razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni
  • przebyte ciąże
  • stosowanie doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej,
  • brak ruchu, siedzenie po kilka, kilkanaście godzin dziennie
  • noszenie obcisłych ubrań, a zwłaszcza skarpet i podkolanówek ze ścisłym ściągaczem
  • chodzenie w butach na wysokich obcasach,
  • nadwaga i otyłość,
  • dieta uboga w błonnik
  • małe spożycie witaminy C
  • przewlekłe zaparcia,
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu

Ciąża, a żylaki

Badania sugerują, że co trzecia kobieta w pierwszej ciąży i co druga w kolejnej ma żylaki. Jakie są tego powody? Kobiety w ciąży oszczędzają się, a mała aktywność ruchowa sprzyja żylakom. Ponadto organizm kobiety wytwarza wtedy więcej progesteronu, a hormon ten, powoduje niestety większą rozciągliwość żył. Kiedy po porodzie wraca równowaga hormonalna, żylaki stają się mniej widoczne, ale nie znikają do końca. Żylaki powstałe podczas ciąży też trzeba leczyć.

Żylaki, a depilacja laserowa

Osoby, na nogach których pojawiają się żylaki, powinny zachować ostrożność podczas codziennej pielęgnacji ciała, między innymi podczas depilacji. Na szczęście metody dostępne na rynku pozwalają na dobranie odpowiedniego sposobu depilacji, który nie będzie podrażniał delikatnej i problematycznej skóry.

Depilacja laserowa pozwala nam na dostosowanie częstotliwości zabiegu do indywidualnych potrzeb klienta. Zawsze przed zabiegiem wykonuje się również próbę laserową, która pozwala określić, czy zabieg jest całkowicie bezpieczny dla naszej skóry. W przypadku skóry naczynkowej jest to szczególnie istotne. Jeśli okaże się, że kondycja skóry jest dobra to nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Należy jedynie pamiętać, żeby powiadomić wykonującego zabieg o swoich dolegliwościach. Dobra komunikacja  w tym przypadku jest bardzo istotna.

 

3 komentarze

  1. Kasia95

    Żylaki kończyn dolnych wcale nie są przyjemny zjawiskiem. Ból nóg, ich ciężkość i obrzęki to naprawdę nic fajnego. Oczywiście można się wspomóc biorąc różnego rodzaju suplementy z witaminą C, ale to pomaga raczej na wczesnym etapie ich rozwoju. Niestety kobiety mające żylaki nie mogą korzystać z wielu udogodnień, czy przyjemności, chociażby sauny, czy depilacji laserowej, która jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem w walce z niechcianym owłosieniem.

    Odpowiedz
  2. MAriusz

    Może i faktycznie problem żylaków częściej dotyczy kobiet, ale z doświadczenia wiem, że jak już wystąpią one u mężczyzn to są o wiele gorsze i bardziej widoczne.

    Odpowiedz
  3. kanios.edyta

    U mnie na żylaki świetnie sprawdza się picie naparu z kory dębu, który bardzo dobrze uszczelnia naczynia krwionośne. Po regularnym piciu znikają nawet drobne pajączki. Mimo wszystko o laserowej depilacji musiałam już dawno zapomnieć.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *