Często bolący żołądek, wzdęcia, biegunki, zaparcia czy zgaga – te dolegliwości warto skonsultować z dobrym gastrologiem.

Nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego mogą dotyczyć każdego. Gdy pojawiają się sporadycznie, najczęściej są efektem nieprawidłowej diety czy stresu. Jeśli jednak zdarzają się często i są intensywne, warto odwiedzić takiego specjalistę jak gastrolog – gastroenterolog.

Czym dokładnie zajmuje się ten lekarz? Jakie symptomy powinny nakłonić pacjenta do wizyty właśnie u niego? Gdzie można udać się do gastrologa? Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Gastrolog – specjalista w dziedzinie chorób układu pokarmowego

Gastroenterolog, czyli w skrócie gastrolog jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń układu pokarmowego, w tym takich jego elementów jak:

  • przełyk
  • żołądek
  • jelita
  • gruczoły trawienne – wątroba, trzustka
  • drogi żółciowe
  • odbyt

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu gastrolog jest w stanie określić przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości powyższych narządów, a także zalecić pacjentowi odpowiednie postępowanie lecznicze.

Gastrolog zajmuje się między innymi leczeniem takich schorzeń jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenia żołądka, kamica żółciowa, zapalenia trzustki czy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Kiedy warto udać się do gastrologa?

Niewielkie i rzadkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie wymagają konsultacji z gastrologiem – w takiej sytuacji wystarczy udanie się do lekarza rodzinnego.

Zdarza się jednak, że pacjenci bagatelizują je i leczą się na własną rękę. To duży błąd, ponieważ mogą być one objawami poważniejszych schorzeń wymagających szybkiej i stosownej kuracji.

Objawy wymagające konsultacji z gastrologiem:

  • powracająca zgaga
  • przewlekłe bóle brzucha
  • częste zaburzenia trawienia
  • powtarzająca się biegunka, zaparcia, wzdęcia, wymioty
  • nagły spadek wagi ciała
  • krew przy oddawaniu stolca

Gdzie do gastrologa?

Z pomocy gastrologa można skorzystać zarówno na NFZ, jak również można udać się do niego prywatnie.

Oczekiwanie na wizytę na fundusz najczęściej trwa od 3 do nawet 6 miesięcy, a zdarza się, że w niektórych placówkach jeszcze dłużej. Pacjent, który chce, aby gastrolog zbadał go jak najszybciej, może wówczas zdecydować się na skorzystanie z usług placówek prywatnych.

W takich prywatnych centrach medycznych jak Prima Med. z Krakowa czas oczekiwania na wizytę u gastrologa jest znacznie krótszy. Pacjent może również na miejscu skorzystać z kompleksowej diagnostyki. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://prima-med.info/poradnie/gastrolog/.

Jak wygląd wizyta u gastrologa?

Podobnie jak u innych specjalistów, wizyta u gastrologa składa się z konsultacji oraz z odpowiednich badań diagnostycznych. Następnie gastrolog dobiera właściwą metodę leczenia. Konieczne są również wizyty kontrolne, podczas których specjalista sprawdza postępy w leczeniu i wprowadza w nim ewentualne zmiany.

Diagnostyka gastrologiczna obejmuje zarówno wykonanie odpowiednich badań krwi, jak również bardziej złożone procedury, które pozwalają na zobrazowanie stanu poszczególnych narządów układu pokarmowego.

Badania diagnostyczne w dziedzinie gastrologii:

  • USG – badanie ultrasonograficzne, które pozwala na zaprezentowanie wyglądu narządów wewnętrznych, jest całkowicie bezbolesne, ale wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania
  • gastroskopia – badanie górnej części przewodu pokarmowego, które polega na wprowadzeniu do przełyku i żołądka giętkiego przewodu z kamerą, podczas gastrologii możliwe jest również pobranie wycinków do dalszego badania
  • kolonoskopia – badanie dolnej części przewodu pokarmowego, lekarz wprowadza przewód z kamerą przez odbyt w celu zobrazowania wyglądu jelita grubego, możliwe jest również pobranie wycinków

Gastrolog jako specjalista w dziedzinie diagnostyki i leczenia układu pokarmowego jest najlepszym wyborem wtedy, gdy nieprzyjemne objawy ze strony narządów tego układu powtarzają się i są uciążliwe. Szybkie udanie się do specjalisty pozwala na wdrożenie właściwego leczenia i odzyskanie komfortu życia przez pacjenta.