Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Okres ten wymaga szczególnej pielęgnacji, która również dotyczy depilacji. Czy są jakieś bezpieczne metody depilacji skóry w ciąży? Które metody są dozwolone, a których powinno się unikać?

Depilacja podczas ciąży może okazać się nie lada wyzwaniem dla niektórych kobiet. Usuwanie włosków na łydkach czy w okolicach bikini w zaawansowanej ciąży, z dużym brzuchem, który zasłania większość ciała, jest raczej mało komfortowe.

W ciąży nie wszystkie metody depilacji będą odpowiednie, głównie ze względu na to, że skład części kosmetyków i niektóre powszechnie stosowane metody mogą mieć teraz niekorzystny wpływ na skórę i samopoczucie przyszłej mamy. Co więcej, czasami też w sposób pośredni mogą zaszkodzić rozwijającemu się maleństwu.

Metody depilacji dozwolone podczas ciąży
 • Najbezpieczniejszym sposobem usuwania zbędnych włosków będzie po prostu ich ogolenie za pomocą najzwyklejszej damskiej maszynki dla kobiet. Niestety, jest to sposób mało trwały. Bowiem już po kilku dniach włoski zaczynają odrastać . Dużym plusem tej metody jest brak jakichkolwiek skutków ubocznych dla kobiety i małe ryzyko podrażnień wrażliwej skóry. Należy pamiętać, że zawsze golić się „pod włos”, uprzednio zmiękczając włoski żelem pod prysznic lub pianką albo żelem do golenia dla kobiet
 • Bezpieczna okazuje się również większość kremów przeznaczonych do depilacji. Skóra w ciąży bardzo często robi się wrażliwsza niż jest normalnie dlatego tez lepiej dmuchać na zimne i od razu zakupić krem przeznaczony do depilacji skóry wrażliwej. Krem należy nałożyć na czystą i wysuszoną skórę. Resztki kremu wraz z usuniętymi włoskami zbiera się za pomocą specjalnej szpatułki po kilku minutach. Usunięte w ten sposób włoski odrastają wolniej niż po użyciu maszynki do golenia, bowiem dopiero po kilku dniach.
Metody depilacji, których powinny unikać przyszłe mamy

Kobiety w ciąży absolutnie nie mogą korzystać z zabiegów depilacji przeprowadzanych z użyciem prądu, ultradźwięków czy lasera. Zabiegi tego rodzaju, czyli np. depilatory do użytku domowego i zabiegi depilacji w gabinecie kosmetycznym mogą być dla niektórych na tyle niebezpieczne że mogą nawet wywoływać poronienia. Należy również pamiętać, że po tego typu zabiegach skóra jest bardziej wrażliwa i bardziej podatna na przebarwienia, które ze względu na często zaburzoną gospodarkę hormonalną w ciąży ciężko jest leczyć.

W ciąży powinno się również zrezygnować z depilacji woskiem. Metoda ta co prawda zapewnia gładką skórę na dłużej, bo usuwa włoski z cebulkami, ale może być jednocześnie przyczyną silnych podrażnień skóry i zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo rozgrzany wosk rozszerza ściany naczyń krwionośnych, co podczas ciąży może wywołać powstawanie pajączków.

Bez względu na to, na jaki rodzaj depilacji w ciąży się zdecydujemy pamiętajmy o tym, żeby zawsze po zabiegu stosować balsamy silnie nawilżające i łagodzące skórę. Dzięki temu pozostanie ona miękka i elastyczna przez długi czas.

3 komentarze

 1. Maadziaa86

  Mimo, że ciąża jest pięknym okresem oczekiwania to ciężarnym kobietom nie zawsze jest łatwo. Ciężko jest w tym okresie wybrać bezpieczna i dająca długotrwałe efekty metodę depilacji. Z doświadczenia mogę doradzić wykonanie serii zabiegów fotodepilacji zanim zdecydujecie się na zostanie matkami. W moim przypadku to była jedna z lepszych decyzji i w okresie ciąży nie musiałam się martwić o niechciane owłosienie.

  Odpowiedz
  • MATYLDA

   super pomysł Pani powyżej, na pewno warto rozważyć i taką opcję. A tak poza tym to bardzo pomocny artykuł dla wszystkich przyszłych mam. Fajnie zebrane wszystkie informacje dotyczące dozwolonych i zabronionych metod depilacji. Na pewno większość kobiet nie pojęcia o tym, że stosowanie niektórych metod podczas ciąży może być szkodliwe.

   Odpowiedz
 2. ewcia243

  Zanim zajdę w kolejną ciążę również wykonam serię zabiegów. Teraz trochę zaniedbałam temat i po urodzeniu miałam duże problemy z powrotem do rzeczywistości.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *