Wady postawy są często rozpoznawane u dzieci, które mogą prowadzić do poważnych problemów. Jak je rozpoznawać i leczyć?
Szybka diagnostyka wad postawy u najmłodszych pozwala również na jeszcze skuteczniejsze leczenie. Najczęściej wprowadza się wtedy odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, ale może być także konieczna indywidualna rehabilitacja dzieci przez specjalistę w tej właśnie dziedzinie.
Czym dokładnie są wady postawy i jak powstają? Jakie symptomy powinny nakłonić rodzica albo opiekuna do konsultacji ze specjalistą w dziedzinie rehabilitacji dzieci? Jak odbywa się wtedy leczenie?
Wady postawy – co to jest?
Wadami postawy określa się odstępstwa od prawidłowej postawy, które najczęściej pojawiają się u młodszych dzieci w fazie intensywnego wzrostu.
Właściwa postawa ciała zapewnia właściwą równowagę pomiędzy wszystkimi jego partiami. Jeżeli dochodzi do powstania wad postawy, wpływają one nie tylko na stabilność sylwetki dziecka, ale również na prawidłowe ułożenie i działanie narządów wewnętrznych.
Wśród najczęściej rozpoznawanych wad postawy u najmłodszych znajdują się skrzywienia kręgosłupa oraz płaskostopie – wtedy zalecana jest także odpowiednia rehabilitacja dzieci przez specjalistów.
Rodzaje skrzywień kręgosłupa:
- kifoza – skrzywienie kręgosłupa polegające na jego nadmiernym wygięciu w przód na odcinku piersiowym, objawami kifozy są zaokrąglone plecy i nadmierne zgarbienie
- skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa, który wygina się wówczas w łuk na odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, objawem skoliozy jest także niesymetryczna pozycja łopatek
- lordoza – kręgosłup jest nadmiernie wygięty w przód w odcinku lędźwiowym, skrzywienie objawia się również przez wklęsłe plecy i wystający brzuch
Drugim rodzajem często diagnozowanej wady postawy u dzieci jest płaskostopie. Od 3. roku życia, gdy u dziecka występuje jeszcze tak zwane fizjologiczne płaskostopie, stopa zaczyna się rozwijać i zmieniać swój kształt, czyli nie przylega wtedy płasko do nawierzchni na całej swojej długości. Jeśli jednak tak jest, wówczas mówimy o płaskostopiu.
Diagnostyka wad postawy najczęściej ma miejsce w przedszkolu albo w szkole, ale rodzice powinni także samodzielnie sprawdzać sylwetkę dziecka. Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala na skuteczne wyleczenie wad postawy w młodym wieku i w ten sposób wspiera prawidłowy rozwój!
Kiedy powstają wady postawy i jak można im zapobiegać?
Na ich powstawanie narażone są w największym stopniu dzieci, które mało się ruszają, mają nadwagę i otyłość, często spędzają czas w pozycji siedzącej, garbią się, noszą zbyt duże ciężary, na przykład przeładowany tornister do szkoły. Powstawaniu płaskostopia może z kolei sprzyjać noszenie nieprawidłowo dobranego obuwia, w tym też obuwia używanego po starszym rodzeństwie.
W związku z tym powstaniu wad postawy można zapobiegać, aby nie była konieczna rehabilitacja dzieci – w tym celu dziecko powinno regularnie się ruszać, powinno mieć prawidłową dietę wspomagającą rozwój, powinno także przyjmować prawidłową postawę, o czym powinni przypominać rodzice i opiekunowie.
Należy też zadbać, aby dziecko posiadało właściwie dobrany plecak, który nie powinien być zbyt ciężki w stosunku do jego masy ciała, a także odpowiednio dobrane buty.
Jak leczy się wady postawy u dzieci?
Leczenie wad postawy to najczęściej specjalistyczna rehabilitacja dzieci prowadzona pod okiem fachowca w tej dziedzinie, ale równie ważne są ćwiczenia korekcyjne w domu oraz przestrzeganie zaleceń specjalisty, aby wyeliminować złe nawyki.
Najczęściej rehabilitacja dzieci polega na regularnym uczęszczaniu na zajęcia grupowe, gdzie najmłodsi pod okiem rehabilitanta wykonują wskazane ćwiczenia. Także konieczna może być indywidualna praca z dzieckiem, gdy problem jest poważniejszy.
Usługi takie jak rehabilitacja dzieci prowadzi między innymi Specjalistyczne Centrum Medyczne Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego dziecka Balu Med. z Warszawy. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://balumed.pl/uslugi/rehabilitacja-fizjoterapia/rehabilitacja/.