Depilacja laserowa cieszy się coraz większą popularnością. Mnóstwo kobiet decyduje się na wykonanie zabiegu, dzięki któremu przez długi czas można cieszyć się gładką skórą, a problem odrastających włosków znika. Dla porównania warto dodać, że w przypadku klasycznych metod depilacji, efekt utrzymuje się o wiele krócej. Maszynkę używamy przynajmniej 2 razy w tygodniu, plastry z woskiem nieco rzadziej. Z pewnością jest to deprymujące, szczególnie w sytuacji, gdy musimy szybko przygotować się do wyjścia, a tu trzeba poświęcić sporo czasu na wydepilowanie nóg czy innych partii ciała.
Zabieg depilacji laserowej jest w pełni bezpieczny!
W Internecie znaleźć można wiele sprzecznych informacji dotyczących wykonywania depilacji laserowej. Gdzie szukać prawdy? Z całą stanowczą mówimy, że zabieg depilacji laserowej, po stwierdzeniu braku przeciwwskazań, wykonany zgodnie z zasadami oraz zaleceniami producenta sprzętu, jest w pełni bezpieczny. Należy jednak mieć na względzie, że istnieje możliwość wystąpienia skutków ubocznych, najczęściej nie stanowią zagrożenia dla życia, a jest to wyłącznie reakcja organizmu, np. zaczerwienie skóry. Nie oznacza to jednak, że depilacja laserowa jest niebezpieczna i należy się jej wystrzegać. Tutaj warto zauważyć, że każdy zabieg nieinwazyjny może wywołać działania niepożądane. Podobnie jest, chociażby z przyjmowaniem leków – na każdej ulotce dołączonej do opakowania zawarte są informacje, dotyczące ewentualnych skutków ubocznych, które mogą wystąpić u jednego pacjenta na 100, 1000, itd.
Skutki uboczne depilacji laserowej
Jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych jest zaczerwienie oraz świąd skóry, która staje się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby bezpośrednio po zabiegu, przez pewien okres, zrezygnować z opalania oraz wizyt w solarium. Oczywiście nie jest to całkiem wykluczone. Ważne jest także stosowanie kremów zawierających filtry ochronne. Rzadko występującymi skutkami ubocznymi są blizny, przebarwienia, zakażenia oraz wysypki. Przyczyn pojawienia się działań niepożądanych może być wiele. Chociażby nadwrażliwość na składnik kremu, który zostanie zastosowany bezpośrednio po zabiegu.
Od pojęcia skutków ubocznych należy odróżnić przeciwskazania do wykonania zabiegu. Depilacja laserowa nie jest wskazana dla kobiet, które:
- są w ciąży,
- w ostatnim czasie miały zabieg chirurgiczny,
- bezpośrednio przed zabiegiem były w solarium,
- mają skłonność do przebarwień, przechodzą infekcje skórne,
- mają jasny kolor włosów (blond, rude, siwe),
- są przewlekle chore, np. na cukrzycę,
- przyjmują określone leki, np. światłouczulające, obniżające krzepliwość krwi.
Wskazane powyżej przypadłości to podstawowe przeciwwskazania do przeprowadzenia depilacji laserowej. Należy jednak zauważyć, że nie są to przyczyny, które bezwzględnie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Trzeba będzie jednak zwrócić uwagę na szczególne zasady ostrożności. W tych przypadkach należy skonsultować się z kosmetyczką.